Boxing schedule and results

Boxing schedule and results

SCHEDULE

April Boxing Schedule

22: Echo Arena, Liverpool – Martin Murray v Gabriel Rosado (middleweight), Rocky Fielding v John Ryder (British super-middleweight)

StubHub Centre, California, USA – Oscar Valdez v Miguel Marriaga (WBO featherweight), Gilberto Ramirez v Max Bursak (WBO super-middleweight), Jesse Magdaleno v Adeilson Dos Santos (WBO super-bantamweight)

23: Edion Arena, Osaka, Japan – Kazuto Ioka v Noknoi Sitthiprasert (WBA flyweight), Marlon Tapales v Shohei Omori (WBO bantamweight)

29: Wembley Stadium, London – Anthony Joshua v Wladimir Klitschko (IBF and WBA heavyweight), Scott Quigg v Viorel Simion (WBA international featherweight)

Cebu City, Phillipines – Donnie Nietes v Komgrich Nantapech (IBF flyweight)

May Boxing Schedule

6: Auckland, New Zealand – Joseph Parker v Hughie Fury (WBO heavyweight)

T-Mobile Arena, Las Vegas, USA – Saul Alvarez v Julio Cesar Chavez Jr (super-middleweight)

13: Barclaycard Arena, Birmingham – Kal Yafai v TBC (WBA super-flyweight)

First Direct Arena, Leeds – Josh Warrington v Marco McCullough (featherweight), Nicola Adams v TBC

Mexico – Jose Argumendo v Gabriel Mendoza (IBF minimum)

20: Copperbox Arena, London – Gervonta Davis v Liam Walsh (IBF super-featherweight)

27: TBC, Sheffield – Kell Brook v Errol Spence Jr. (IBF welterweight)

RESULTS

April

15: Hydro Arena, Glasgow, Scotland – Julius Indongo bt Ricky Burns by unanimous decision (WBA and IBF light-welterweight)

9: Edion Arena, Osaka, Japan – Shun Kubo bt Nehomar Cermeno by tenth-round stoppage (WBA super-bantamweight)

8: Manchester Arena, Manchester – Terry Flanagan bt Petr Petrov by unanimous decision (WBO lightweight) Liam Smith bt Liam Williams by 10th-round stoppage (interim light-middleweight), Nicola Adams bt Virginia Noemi Carcamo on points (Adams’ professional debut)

National Harbor MGM, Maryland, USA – Vasyl Lomachenko bt Jason Sosa by ninth-round stoppage (WBO super-featherweight), Oleksandr Usyk bt Michael Hunter by unanimous decision (WBO cruiserweight)

1: Westfalenhalle, Dortmund, Germany – Mairis Breidis bt Marco Huck by unanimous decision (WBC cruiserweight)

March

25: Manchester Arena, Manchester, England – Jorge Linares bt Anthony Crolla by unanimous decision (WBA lightweight), Katie Taylor bt Milena Koleva by unanimous decision (super-featherweight), Martin Ward bt Maxi Hughes by majority decision (British super-featherweight), Jason Welborn bt Marcus Morrison by majority decision (middleweight)

MBS Arena, Brandenburg, Germany – Tyron Zeuge bt Isaac Ekpo by unanimous decision (WBA super-middleweight)

18: Madison Square Garden, New York, USA – Gennady Golovkin bt Daniel Jacobs by unanimous decision (WBA, WBC and IBF middleweight), Wisaksil Wangek bt Roman Gonzalez by majority decision (WBC super-flyweight)

11: Freidrich Ebert-Halle, Rhineland-Pfalz, Germany – Demetrius Andrade bts Jack Culcay by split decision (WBA world light-middleweight)

10: Waterfornt Hall, Belfast, Northern Ireland – Jamie Conlan bt Yader Cardoza on points (super-flyweight)

4: O2 Arena, London – Tony Bellew bt David Haye by 11th-round stoppage (heavyweight), Sam Eggington bt Paulie Malignaggi by eighth-round stoppage (WBC international welterweight), Lee Selby bt Andoni Gago by ninth-round stoppage (IBF featherweight), Ohara Davies bt Derry Mathews by third-round stoppage (lightweight), Katie Taylor bt Monica Gentili by fifth-round stoppage (super-featherweight).

Barclays Centre, New York, USA – Keith Thurman bt Danny Garcia by split decision (WBC and WBA welterweight)

February

27: Ryougoku Kokugikan, Tokyo, Japan – Shinsuke Yamanaka bt Carlos Carlson by seventh-round TKO (WBC bantamweight)

25: Ice Arena, Hull, England – Rey Vargas bt Gavin McDonnell by majority decision (WBC super-bantamweight), Luke Campbell bt Jairo Lopez by second-round stoppage (lightweight), Tommy Coyle bt Kofi Yates (light-welterweight) by third-round TKO

Alabama, USA – Deontay Wilder bt Gerald Washington by fifth-round TKO (WBC heavyweight)

18: Cintas Centre, Ohio, USA – Lamont Peterson bt David Avesnyan by unanimous decision (WBA welterweight), Adrien Broner bt Adrian Granados by split decision (light-welterweight)

17: Chase Centre, Delaware, USA – Roy Jones bt Bobby Gunn by TKO (cruiserweight)

10: Huntingdon Centre, Ohio, USA – Zhanat Zhakiyanov bt Rau’shee Warren by split decision (WBA bantamweight), Robert Easter Jr. bt Luis Cruz by unanimous decision (IBF lightweight)

4: London – Chris Eubank Jr bt Renold Quinlan by 10th-round stoppage (IBO super-middleweight), Andrew Selby bt Ardin Diale by unanimous decision (WBC International flyweight), Kid Galahad bt Leonel Hernandez by third-round retirement (featherweight), Christian Hammer bt David Price by seventh-round stoppage

January

14: Barclays Centre, New York, USA – James DeGale v Badou Jack ends in majority draw (IBF and WBC super-middleweight), Gervonta Davis bt Jose Pedraza by seventh-round stoppage (IBF super-featherweight)

28: MGM Grand, Las Vegas, USA – Leo Santa Cruz bt Carl Frampton by majority decision (WBA featherweight), Mikey Garcia bt Dejan Zlaticanin by third-round knockout (WBC lightweight), Josh Taylor bt Alfonso Olvera by unanimous decision (light-welterweight)

Fantasy Springs Casino, California, USA – Miguel Berchelt bt Francisco Vargas by 11th-round stoppage (WBC super-featherweight)